The Golden Gavel Speech CompetitionThe Golden Gavel Speech CompetitionThe Golden Gavel Speech Competition
Home
Contest Info
Contest Officials
Contest Rules
Contact Us
FAQ's
Location
Our History
Registration
Our Partners
Winners

Year Name Organization
2016 Gizele Plourde Victoria BC
2015 Laura Hale Victoria BC
2014 Xi Zhang Victoria BC
2013 Shawn O’Hara Victoria BC
2012 Alexandra Nelson St. Margaret's School
2011 Mei-man Lee
Victoria BC
2010 Bernadette O'Connor Victoria BC
2009
Craig Mracek
Victoria BC
2008 Julie Salisbury Victoria BC
2007 Aaron Kaspar Victoria BC
2006 Catherine Hamilton Victoria BC
2005 Helena Poll Victoria BC
2004 Tamara Malczewska Victoria BC
2003 Lisa Lavallee Victoria BC
2002 Teresa Grigg Victoria BC
2001 Brian Youell Victoria BC
2000 Richard Golob Victoria BC
1999 Pat Schandl Victoria BC
1998 Guy Crozier Victoria BC
1997 Chris Hyde-Lay Victoria BC
1996 Art Sutherland Victoria BC
1995 John Dyer Victoria BC
1994 Mark Walker Nanaimo BC
1993 James W. Rutter Victoria BC
1992 Bill A. Benbow Victoria BC
1991 Barbara Clough Victoria BC
1990 Tom Miszczak Victoria BC
1989 Gwen Ewan Victoria BC
1988 David Wood Victoria BC
1987 Ken Kobewka Victoria BC
1986 Ned Baess Victoria BC
1985 Marg Stuart Victoria BC
1984 Sally Stacey Victoria BC
1983 Teresa Sandhu Victoria BC
1982 Moneca Litton Victoria BC
1981 Bill Tilden Victoria BC
1980 Philip Bailey Victoria BC
1979 David Walker Victoria BC
1978 Stephen M Bryan Royal Roads Military College
1977 -no contest held-    ~
1976 C. Bertram Pyne Cowichican BC
1975 Colin H Carr Cowichican BC
1974 Wm E Lawson Victoria BC
1973 Ted Taylor Dockyard Recreation Assoc
1972 Lawrence Scott Victoria BC
1971 Art Deveson Victoria BC
1970 Keith R D Mundy Victoria BC
1969 John Hardie Victoria BC
1968 Jim Coates Victoria BC
1967 Graham Thomson Victoria BC
1966 Andy Andrews Victoria BC
1965 J.D. Smith Royal Canadian Navy
1964 William Taylor Royal Canadian Navy
1963 Boyd Webb Royal Canadian Navy
1962 John R. Moss Royal Canadian Navy
1961 Gulia Fong Victoria BC
1960 Kenneth Darley Victoria BC
1959 Andrew K. Wong Victoria BC
1958 Charles Ellington Victoria BC
1957 Michael Nuttall Victoria BC
1956 Arthur Nuigent Victoria BC
1955 Jack Sutherland Victoria BC
1954 Ross Murray  
1953 Frank Moxam Royal Canadian Navy
1952 Walter R. Margetts Victoria BC
1951 Gordon Hobson Victoria BC
1950 David M. Pye Victoria BC
1949 W. Percy Wright Victoria BC
1948 Ron Herrin  
1947 Thomas A. Watson  
1946 N.O. Barton  

Revised October, 2016


All Rights Reserved Worldwide. Copyright 2005-2012 The Golden Gavel Speech Competition.
Website designed and developed by: The Westshore Centre for Learning & Training-Website Design Class Fall 2005